Below you find the program for the Main Track sessions, which will take place in the Plenary room. Refer also to the Workshops and Keynotes and Tutorials pages.

Monday 28 (Plenary room)

9:00Registration
9:00Doctoral Consortium
13:00Lunch
14:00KT 1 - Tutorial - Ferdinando Fioretto
16:15Doctoral Consortium

Tuesday 29 (Plenary room)

9:00

Opening
with the greetings of:

  • Roberto Pinton, Rector of the University of Udine
  • Giovanni Barillari, assessor for Healthcare, social care and the relationships with the University of the municipality of Udine
  • Anna Mareschi Danieli, Vice-President of Confindustria Udine
  • Gianluigi Greco, President of the AIxIA association
  • Angelo Montanari, General Chair of AIxIA 2022
 
MT 2AHybrid approaches
10:00Francesco Bartoli, Marco Botta, Roberto Esposito, Laura Giordano and Daniele Theseider Duprè.
From entailment to model checking in Multilayer Perceptrons verification: a many-valued typicality based approach in ASP - An abridged report
10:15Roberta Calegari and Federico Sabbatini.
The PSyKE technology for Trustworthy Artificial Intelligence
10:30Francesca Alessandra Lisi and Gioacchino Sterlicchio.
A Declarative Approach to Contrast Pattern Mining
10:45Coffee break
MT 2AGraphs and Networks
11:15Giuseppe Spillo, Cataldo Musto, Marco de Gemmis, Pasquale Lops and Giovanni Semeraro.
Exploiting Neuro-Symbolic Graph Embeddings based on First-Order Logical Rules for Knowledge-aware Recommendations
11:30Damiano Azzolini, Elena Bellodi and Fabrizio Riguzzi.
Approximate Inference in Probabilistic Answer Set Programming for Statistical Probabilities
11:45Dario Della Monica, Giovanni Pagliarini, Guido Sciavicco and Ionel Eduard Stan.
Decision Trees with a Modal Flavor
12:00Patrizio Bellan, Chiara Ghidini and Mauro Dragoni.
Assisted Process Knowledge Graph Building Using Pre-Trained Language Models
12:15Dalila Ressi, Riccardo Romanello, Carla Piazza and Sabina Rossi.
Neural Networks Reduction via Lumping
12:30Alessandro Daniele and Luciano Serafini.
Knowledge Enhanced Neural Networks for relational domains
12:45Tommaso Carraro, Alessandro Daniele, Fabio Aiolli and Luciano Serafini.
Logic Tensor Networks for Top-N Recommendation
13:00Lunch
14:00KT 2 - Tutorial - Antonio Lieto
MT 2BAI in Artificial Life and Medicine
15:15Andrea Roli, Johannes Jaeger and Stuart Kauffman.
How organisms come to know the world: Implications for Artificial General Intelligence and Artificial Life
15:30Maciej Sliwowski, Matthieu Martin, Antoine Souloumiac, Pierre Blanchart and Tetiana Aksenova.
Deep learning for ECoG brain-computer interface: end-to-end vs. hand-crafted features
15:45Coffee break
MT 2BMultiagent Systems
16:15Matteo Magnini, Giovanni Ciatto and Andrea Omicini.
Bridging two Worlds: Cooperative Transfer Learning in Multi-Agent Systems
16:30Yusuf Izmirlioglu, Loc Pham, Tran Cao Son and Enrico Pontelli.
A Review of the Muddy Children Problem
16:45Giuseppe Pisano, Roberta Calegari and Andrea Omicini.
Multi-Agent Cooperative Argumentation in Arg2P
17:00Thomas Lukasiewicz and Enrico Malizia.
Pareto and Majority Voting in mCP-nets
17:15Luca Squadrone, Danilo Croce and Roberto Basili.
Ethics by Design for Intelligent and Sustainable Adaptive systems
17:30Gianvincenzo Alfano, Sergio Greco, Francesco Parisi and Irina Trubitsyna.
Abstract Argumentation Framework with Priority Rules and Preferences
17:45Meeting of the AIxIA association board
20:00Welcome reception

Wednesday 30 (Plenary room)

9:00KT 3 - Keynote - Subbarao Kambhampati
MT 3AAutomated Planning and Scheduling I
10:00Enrico Scala, Lee Mccluskey and Mauro Vallati.
Verification of Numeric Planning Problems through Domain Dynamic Consistency
10:15Enrico Saccon, Luigi Palopoli and Marco Roveri.
Comparing Multi-Agent Path Finding Algorithms in a Real Industrial Scenario
10:30Umberto Grandi, Emiliano Lorini, Timothy Parker and Rachid Alami.
Logic-Based Ethical Planning
10:45Coffee break
MT 3AAutomated Planning and Scheduling II
11:15Luigi Portinale, Ilaria Cestari and Pier Luigi Riva.
A Hybrid Recommender System with Implicit Feedbacks in Fashion Retail
11:30Riccardo De Benedictis, Gloria Beraldo, Amedeo Cesta and Gabriella Cortellessa.
Incremental Timeline-based Planning for Efficient Plan Execution and Adaptation
11:45Ermanno Bartoli, Francesco Argenziano, Vincenzo Suriani and Daniele Nardi.
Knowledge Acquisition and Completion for Long-Term Human-Robot Interactions using Knowledge Graph Embedding
12:00Roberto Maria Rosati, Lucas Kletzander, Christian Blum, Nysret Musliu and Andrea Schaerf.
Construct, Merge, Solve and Adapt Applied to a Bus Driver Scheduling Problem with Complex Break Constraints
12:15Shohreh Haddadan, Elena Cabrio, Axel Soto and Serena Villata.
Topic Modelling and Frame identification for Political Arguments
12:30Eleonora Iotti, Alessandro Dal Palù, Gianluca Contesso and Francesco Bertinelli.
Substitute plastic film with Kraft paper in automatic pallet wrapping: an AI pipeline
12:45Natasha Alechina, Giuseppe De Giacomo, Brian Logan and Giuseppe Perelli.
Automatic Synthesis of Dynamic Norms for Multi-Agent System
13:00Lunch
MT 3BAI Applications
14:00Sultan Nurmukhamedov, Artur Pak, Rustem Takhanov and Zhenisbek Assylbekov.
Hardness of Learning AES Key
14:15Pavithra Sridhar, Aananth V, Madhav Aggarwal and R Leela Velusamy.
Transformer Based Motion In-Betweening
14:30Giovanna Castellano, Corrado Mencar and Gennaro Vessio.
Computer vision meets drones: Our research experience
14:45Antonio Lieto, Gian Luca Pozzato, Alberto Valese and Mattia Zito.
A Logic-based Tool for Dynamic Generation and Classification of Music Content
15:00Alessandro Fabris, Alan Mishler, Stefano Gottardi, Mattia Carletti, Matteo Daicampi, Gian Antonio Susto and Gianmaria Silvello.
Algorithmic Audit of Italian Car Insurance: Evidence of Unfairness in Access and Pricing
15:15Elena Mariolina Galdi, Marco Alberti, Alessandro D'Ausilio and Alice Tomassini.
Why Can Neural Networks Recognize Us by Our Finger Movements?
15:30Giuseppe Mazzotta, Carmine Dodaro and Francesco Ricca.
Compilation of ASP programs: Recent developments
16:15Round table
Title: "PNR, NATIONAL PhD PROGRAMS in AI and ROBOTICS, and PNRR (AI Partnership)"
Panelists:
  1. Dino Pedreschi
  2. Giorgio Cannata
  3. Michela Milano
  4. Daniele Nardi
  5. Gianluici Greco

Moderator: Angelo Montanari

17:30Assembly of AIxIA association members

Thursday 1 (Plenary room)

9:00Awards ceremony
9:45Industry, first session
Techedge, Intesa San Paolo, Generali, Eustema
11:15Industry, second session
Danieli, Previnet, Ublox, OverIT
12:00KT 4 - Keynote - Georg Gottlob
13:00Lunch
14:00Excursion

Friday 2 (Plenary room)

9:00KT 5 - Tutorial - Angelo Oddi, Riccardo Rasconi, Marco Baioletti
MT 5ALogic and AI
10:15Nicola Olivetti, Nikola Panic and Gian Luca Pozzato.
Labelled Sequent Calculi for Conditional Logics: Conditional Excluded Middle and Conditional Modus Ponens finally together
10:30Ismail Ilkan Ceylan, Thomas Lukasiewicz, Enrico Malizia, Cristian Molinaro and Andrius Vaicenavicius.
Explanations for Negative Query Answers under Existential Rules
10:45Coffee break
MT 5AMiscellany
11:15Andrea Rafanelli, Stefania Costantini and Andrea Omicini.
Position paper: On the role of abductive reasoning in semantic image segmentation
11:30Angelo Oddi, Riccardo Rasconi, Vieri Giuliano Santucci, Marco Baioletti and Hamish Beck.
Quantum Circuit Compilation for the Graph Coloring Problem
11:45Riccardo Caccavale, Mirko Ermini, Eugenio Fedeli, Alberto Finzi, Vincenzo Lippiello and Fabrizio Tavano.
Toward a Heterogeneous Multi-Robot Framework for Priority-Based Sanitization of Railway Stations
12:00Sara Ceschia, Luca Di Gaspero and Andrea Schaerf.
Simulated Annealing for the Home Healthcare Routing and Scheduling Problem
12:15Vittorio Bilò, Diodato Ferraioli and Cosimo Vinci.
General Opinion Formation Games with Social Group Membership (Extended Abstract)
12:30Damiano Azzolini, Elena Bellodi and Fabrizio Riguzzi.
MAP Inference in Probabilistic Answer Set Programs
12:45Marco Roveri, Franc Ivankovic, Luigi Palopoli and Daniele Fontanelli.
Verifying a stochastic model for the spread of a SARS-CoV-2-like infection: opportunities and limitations
13:00Lunch
MT 5BNatural Language Processing
14:00Andrea Seveso, Lorenzo Malandri, Fabio Mercorio, Mario Mezzanzanica and Navid Nobani.
A Tool for Contrastive Explanations of Text Classifiers
14:15Luca Molinaro, Rosalia Tatano, Enrico Busto, Attilio Fiandrotti, Valerio Basile and Viviana Patti.
DelBERTo: a Deep Lightweight Transformer for Sentiment Analysis
14:30Alessandro Francesco Maria Martina, Cataldo Musto, Andrea Iovine, Marco de Gemmis, Fedelucio Narducci and Giovanni Semeraro.
Narrative Recommendations based on Natural Language Preference Elicitation for a Virtual Assistant for the Movie Domain
14:45Nicola Arici, Alfonso Emilio Gerevini, Luca Putelli, Ivan Serina and Luca Sigalini.
A BERT-based Scoring System for Workplace Safety Courses in Italian
15:00Claudiu Daniel Hromei, Lorenzo Cristofori, Danilo Croce and Roberto Basili.
Embedding Contextual Information in seq2seq models for Grounded Semantic Role Labeling